top of page

Aktuality z lesa

Možná vás překvapí, že i zdánlivě spící zimní les intenzivně žije. V každé roční období vykazuje známky života, pulsuje. Pojďme se společně podívat, cože se to děje právě teď.

 

Z hlediska lidského života je rok poměrně dlouhá doba, pocitově se jeho délka ještě mění s věkem člověka. Z hlediska života stromu je rok velice krátká doba, když si představíme že strom žije například 250 let. Všechno mu tedy trvá i déle, jako je hojení ran nebo růst. Právě stromy jsou pozorovateli našeho života, my většinou ten jejich moc nevnímáme. Když se zaměříte na stavbu stromu (jeho větve, ukotvení u paty kmenu nebo různé nerovnosti na kmenu), objevíte záznam o všem, čemu musel strom čelit.

Tak třeba "noha" kmenu (tedy oporná strana kmenu, která je na jedné straně vystouplá), přímý důkaz odkud fouká nejvíce vítr nebo kde je nestabilní podloží a strom si tak musel pomoct podporou. Co třeba srostlé větve, které za čas splynuly v jednu, protože samy sobě překážely. A co třeba boule na kmenu stromu, který zřejmě zápasil s nějakou infekcí nebo škůdcem? Zajímavé je také sledovat, jak dokázalo několik stromů utvořit kompaktní les. Při podrobnějším zkoumání zjistíte, že každý strom se uskromnil ve prospěch toho dalšího, ale zároveň nikdy ne ve svůj neprospěch. A víte, co je na to nejúžasnější? Je to právě ta pomalost, protože jedině tak si dokážeme opravdu pečlivě vše prohlédnout.

Nejsou to ale jen stromy, které můžeme pozorovat. Je to i další fauna i flora v lese. Ptactvo, veverky, ale i lesní zvěř. Uvidí je jen ten, kdo si v tichosti vybere místo a bude pozorovat. Nemusí to trvat ani tak dlouho, pokud vyberete místo, které je třeba nedaleko zvířecí stezky. A budete mít příležitost pozorovat statného jelena nebo laň. Zvěře je v tuzemských lesích opravdu mnoho, naopak vlastně ku škodě lesa, protože zvěř je hladová a okusuje kde co.

Zima

Zima přináší pro stromy hluboký spánek. Ačkoliv lidé vnímají vrchol zimy většinou v únoru, les toho času už startuje svoje jarní období. V tu dobu se nejčastěji spouští vodní pumpy ve stromech a ty pumpují vodu a připravují se na jarní start. Už během ledna začíná kvetení olše a lísky, během února už objevíte květenství (jehnědy) téměř na všech olších a lískách. Brzy se k nim přidává vrba, bříza i dub, ale ty už bychom mohli přiřadit spíše do jarního období. 

Jaro

Jaro je viditelné na první pohled, stromy vkládají veškeré zbylé síly do olistnění. Lesní živočichové se probouzejí, les ožívá a zvučí. Na svět se zrodí nová mláďata a to zejména u vysoké zvěře znamená také obrovský hlad. Zvěři nejvíce chutnají právě pupeny a protože je občas trochu vybíravá, okusuje nejraději vrchní pupeny listnatých stromků. Takové zahryznutí způsobí stromkům velmi vážná zranění a většinou jejich růst zmrzačí. Zvěř je přirozenou součástí lesa, nicméně stavy jsou záměrně kvůli honitbám zvýšené, tedy i hlad po šťavnatých pupenech je obrovský. Při současných stavech zvěře není možné mimo ohrazené lesní školky umožnit růst listnáčů, čemuž odpovídá i stav nejnižších pater lesů, které defacto chybí. Přežívá jen pichlavý, hořký jehličnan, který zvěři nechutná. Vraťme se ale k jaru, kvetení v lese přebírá modřín, buk, javor a jasan. S březnem utichá také většinou řev motorových pil u listnatých koutů kvůli vzrůstajícímu podílu vody ve stromu. Kvetou také různé lesní květiny dymnivky, sasanky, podléšky i plicníky. Narazíte také na kvetoucí borůvčí. Ptácí hnízdí, vyvádějí mláďata. Magnetické pole stromů se rozšiřuje, v těsné blízkosti stromu do něj můžete rovnou vstoupit.

Léto

Stromy jsou na vrcholu fotosyntézy a výroby cukrů, strom je z hlediska vitality nejodolnější. Přesto výrazná suchá období mohou stromům přitížit. Nejvíce v tomto období strádají jehličnany, na které je příliš teplo a příliš sucho. Les začíná plodit, pokud máte štěstí najdete borůvky, jahody, maliny a další. Díky suchu a teplu se daří také lýkožroutům smrkovým (kůrovcům), v tomto období se opravdu činí. Lesníci často provádějí různé druhy chemických postřiků proti škůdcům a nežádoucím houbám, vřele doporučuji se před sběrem lesního ovoce ujistit, zda nebyl les takto "chutně ošetřen". Velmi zajímavé začíná být pozorování lesa a jeho nejmenších obyvatel - hmyzu. Až 80% živočichů tvoří právě hmyz a jeho roztodivné podoby vás fascinují každou chvíli.

Podzim

Díky létu má strom zásoby cukrů na zimu a některé stromy ještě načerpávají poslední zásoby než shodí listí. Stromy plodí semena. Les pomalu utichá, lesní zvěř by měla mít také dostatek tukových zásob, veverky pilně střádají zásoby jader na zimu. Venku začíná foukat silnější vítr, který pomáhá les vyčistit a zároveň díky své nízké teplotě příjemně uspává stromy. Netopýři se ukládají ke spánku. Mimo les ptactvo odlétá do teplých krajin a naopak přilétají havrani ze severu. Intenzita slunce je nižší a nižší, les pulsuje pomaleji. V těsné blízkosti stromů není již tak široké magnetické pole, které se stahuje blíže ke kmenu. Strom se zbavuje vody, aby nedošlo k poškození během třeskutých mrazů.

bottom of page